5 Plaster

By • maj 4th, 2014 • Category: Aktualności

5 PLASTER

5 Plaster

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Wały gen Sikorskiego 13, Toruń
21–24 maja, 2014

Piąta edycja festiwalu Plaster dotyczyć będzie relacji artystycznych i wymiany ekspresji twórczej pomiędzy polską a hiszpańską grafiką projektową. Obok syntetycznego znaku graficznego, tak często wykorzystywanego przez artystów w plakacie czy identyfikacji wizualnej, a także obok ekspresyjnej i eksperymentalnej typografii, zobaczymy silną reprezentację ilustracji książkowej. Ta dziedzina sztuki często wymyka się konkretnym klasyfikacjom. Niekiedy zbliża się mentalnie i znaczeniowo do plakatu, innym razem jest samowystarczalną formą graficzną.

Plaster to także wydarzenie multimedialne, któremu towarzyszyć będą koncert Envee z pokazem animacji i różnego rodzaju spotkania oraz prelekcje.

Głównymi wydarzeniami wystawienniczymi festiwalu będą:

21.05–22.06

Młody Plakat Hiszpański (wielkoformatowa wystawa plenerowa przed budynkiem CSW)

21.05–31.08

Współczesna Hiszpańska Ilustracja Książkowa (wystawa na tarasie CSW, która związana jest z pomysłem Vicente Ferrera, który zaproponował kilkudziesięciu grafikom hiszpańskim zilustrowanie przez siebie wybranego słowa – zobaczymy ponad 80 kompozycji)

21.05–31.08

Obszar Roboczy – plakaty i ilustracje Bogny Otto-Węgrzyn (niecodzienna wystawa w niecce, na parterze CSW,  na której artystka pokaże aranżację odwzorowującą sytuację przestrzenną związaną z procesem twórczym i jego peryferiami )

21.05–22.06

Wystawa wydawnictw Media Vaca (3 piętro CSW)

21–22.05

Warsztaty projektowe prowadzone przez Vicente Ferrera – hiszpańskiego grafika, projektanta i wydawcę książek działającego w Valencji oraz Iñigo del Canto i  Germán Úcar założycieli StudioVACA z Pampeluny (Labsen, CSW)

Warsztaty będą polegały na pracy manualnej bez wykorzystania komputera.

Organizator zapewnia materiały.

Zapisy i informacja: eduakcje@csw.torun.pl

23.05

Międzynarodowa konferencja pt.: Corrida – kontrowersyjne projektowanie poruszać będzie zagadnienie ryzyka i kontrowersji w projektowanie graficznym. Zobaczymy na niej m.in. dynamiczny performans Grzegorza Laszuka Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu oraz wiele prelekcji związanych z aktualną kondycją współczesnej grafiki projektowej

Artyści zaproszeni na konferencję: Grzegorz Laszuk, Małgorzata Gurowska, Marek Piekarski, Piotr Młodożeniec, Ryszard Kajzer, Vicente Ferrer, Iñigo del Canto, Germán Úcar

24.05

Warsztaty dla dzieci prowadzone przez wydawnictwo Tako, (Labsen, CSW)

Zapisy i informacja: eduakcje@csw.torun.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

PLASTER 2014 opis warsztatow

Plaster program 2014 do pobrania >>

Leave a Reply