BYŁEM, CZEGO I WAM ŻYCZĘ. HENRYK TOMASZEWSKI.

By • lut 7th, 2014 • Category: Wydarzenia

Byłem, czego i wam życze. Henryk Tomaszewski.

Byłem, czego i wam życzę.
Henryk Tomaszewski.

14 marca – 10 czerwca 2014
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Małachowskiego 3, Warszawa

Wystawa zorganizowana w stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego – grafika, projektanta, rysownika, jednej z najważniejszych postaci polskiej grafiki po II wojnie światowej – ukazywać będzie niezwykle wyrazisty, unikalny styl projektowania artysty oraz jego źródła.

Henryk_Tomaszewski_Polish_poster_designer

Twórczość Tomaszewskiego zostanie przedstawiona w trzech częściach. Dwie z nich w kontrastowy sposób będą prezentować projekty z okresu tzw. Polskiej Szkoły Plakatu (od 1945 do końca lat 50.), kiedy Tomaszewski stworzył koncepcję plakatu opartego o skrót, metaforę, charakteryzującego się malarskością i poetyckim klimatem, oraz plakaty realizowane od lat. 60, zmierzające ku większej prostocie i ascezie, które stały się podstawą rozpoznawalnego języka graficznego artysty. Trzecia część, zorganizowana wokół hasła „litera”, pokazywać będzie wybrane plakaty liternicze i projekty książkowe.

Henryk Tomaszewski LOVE

 

Wystawa w Zachęcie nie tylko przypomni całokształt działalności projektowej Henryka Tomaszewskiego, ale także ujawni warsztat grafika ery przedkomputerowej.

Zaś wykorzystanie materiałów archiwalnych i fotografii ukaże jego twórczość w szerszym, historycznym kontekście, prezentując szczególną rolę plakatu w pejzażu wizualnym ówczesnej Polski.

Henryk Tomaszewski - Hadrian VII, 1969 mini

plakat-henryk-tomaszewski-2011-04-12-001-530x723

kuratorka: Agnieszka Szewczyk
współpraca ze strony Zachęty: Magdalena Komornicka

Leave a Reply