Design a trendy

By • paź 18th, 2013 • Category: Aktualności

Czy trendy w ogóle istnieją?

O trendach, modach, badaniu przyszłości i projektowaniu

panel dyskusyjny podczas Targów Wiedzy Graficznej 2013
27 października 2013 (niedziela), godz. 15.00 – 17.00
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51, Warszawa
wstęp wolny

Jak reagujecie na określenie waszych projektów jako „trendy”? Czy to dobrze czy źle? Traktować to jako komplement czy zarzut? Cieszyć się, czy martwić i starać to zmienić?

Projektanci z jednej strony intuicyjnie wyczuwają trendy – projektując wybiegają w przyszłość nadając kształt światu, którego jeszcze nie ma. Jednocześnie na hasło „trendy” często reagują sceptycznie. W dyskusji wokół trendów w projektowaniu pojawiają się głosy, że określenie kogoś tym mianem odbiera mu indywidualizm i wolność ekspresji.

Z drugiej strony widać, że badanie i analizowanie trendów to dzisiaj prężnie rozwijająca się dziedzina rynku. Coraz więcej firm specjalizuje się w monitorowaniu trendów, eksperci rozwijają coraz to nowsze narzędzia badawcze oraz produkty i usługi pomagające innym firmom rozwijać swoje strategie rynkowe w oparciu o trandwatching. Bycie na czasie, nadążanie za trendami, a czasem wyprzedzanie ich, staje się w wielu branżach wyznacznikiem sukcesu i przekłada się też na zamówienia u projektantów.

Jak to w takim razie z tymi trendami jest? Czy mogą wspierać projektowanie, czy mu zagrażają? Czy w ogóle istnieją i jest sens się nimi interesować? Czy są tylko maszynką do zarabiania pieniędzy?

Zapraszamy na wykład wprowadzający do tematyki trendów w projektowaniu oraz dyskusję z gośćmi reprezentującymi różne dziedziny i podejścia do zagadnienia trendów:

Wykład i moderacja:

Agata Nowotny – socjolożka, badaczka, konsultantka procesów projektowych i wykładowczyni. Zajmuje się projektowaniem procesów innowacji społecznych, analizą współczesnych trendów społeczno-kulturowych i badaniami dizajnu. Wykłada w School of Form w Poznaniu, na Uniwersytecie Warszawskim i na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Goście / paneliści:

Agata Grabowska – dr socjologii,  wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i strateg. Senior Discovery Consultant w firmie CPC należącej do grupy DDB. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.  Współautorka serii raportów „Teczka Trendów“. Zajmuje się strategią marketingową, szczególnie w zakresie  pozycjonowania, architektury marki i strategii komunikacji. Monitoruje trendy konsumenckie.

Ewa Klekot – antropolożka i tłumaczka; dr antropologii, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca antropologii w School of Form w Poznaniu. Zajmuje się antropologią sztuki i dizajnu. zabytków dziedzictwa, oraz materialnością rzeczy uznawanych za sztukę. Publikowała ostatnio w „Kontekstach”, „Etnografii Nowej”, „Ethnologie Francaise”, „International Journal of Heritage Studies”; autorka licznych tłumaczeń prac z zakresu antropologii, nauk społecznych i historii kultury.

Marcin Nowicki – współtworzy duet Noviki. Działając za pomocą różnych mediów, realizuje prace z szerokiego zakresu komunikacji wizualnej, oparte na idei projektowania jako sposobu opisywania i identyfikowania ciekawych zjawisk zachodzących w obszarze kultury i sztuki. Często porusza problem roli języka wizualnego w kształtowania się społecznej świadomości. Eksperymentuje z technologiami nowych mediów, próbując zdefiniować dla siebie pojęcie projektowania wizualnego.

ZAPRASZAMY!

Leave a Reply