DIZAJN (R)EWOLUCJA

By • lis 21st, 2013 • Category: Wydarzenia

Dizajn (r)ewolucja

Międzynarodowa konferencja organizowana przez Pracownię Krytyki Dizajnu.
Konferencje jest organizowana w ramach cyklu wydarzeń związanych z Targami Wiedzy Graficznej 2013

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
23-24 Listopada 2013
Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji na stronie: www.designdebate.pl

Współczesny dizajn to już nie tylko projektowanie przedmiotów i komponowanie liter na płaszczyźnie, ale przede wszystkim zdobywanie i rozpowszechnianie wiedzy, budowanie systemów komunikacji między ludźmi, moderowanie interakcji społecznych, komentowanie rzeczywistości i rozwiązywanie problemów. Dziś projektowanie coraz częściej traci związek z konkretnym obiektem, skupiając się na procesie, poznaniu i rezultacie. O nowych rolach projektantów i nowych praktykach związanych z dizajnem opowiadać będą między innymi: Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie, autor książki Język rzeczy (wyd. Karakter), Charlotte Cheetham, autorka bloga Manystuff, Peter Biľak, redaktor naczelny czasopisma Works That Work, Dennis Elbers, założyciel Festiwalu Projektowania Graficznego w Bredzie, Gerry Leonidas, profesor z Uniwersytetu w Reading.

Współczesny dizajner jest coraz częściej jednocześnie redaktorem, kuratorem i dziennikarzem. Prowadzi badania, zdobywa wiedzę i umiejętnie ją przekazuje. Obserwuje najbliższą rzeczywistość i oferuje rozwiązania realnych problemów. Materią, którą operuje jest nie tylko drewno i papier, ale także smak, zapach, czy relacje w ramach społeczności. Jest wrażliwy na nierówności między ludźmi i oferuje rozwiązania skrojone na miarę różnych, często pozostających w mniejszości grup społecznych.

Konferencja „Dizajn (r)ewolucja” będzie poświęcona nowym definicjom dizajnu i nowym obszarom działania projektantów. Harry Keller ze studia Edenspiekermann opowie o odpowiedzialności projektanta interakcji jako mediatora między użytkownikiem a technologią. John O’Reilly, redaktor magazynu Varoom będzie zastanawiał się nad rolą projektanta w świecie, którego przyszłość jest już zaprojektowana przez cool-hunterów i trend-forcasterów. A Matylda Krzykowski opowie o rzeczach, których nie uczą w szkołach dizajnu.

Wśród prelegentów znajdą się między innymi: Stuart Bailey, Peter Biľak, Charlotte Cheetham, Dennis Elbers, Monika Frech, Sandra Kassenaar, Harry Keller, Matylda Krzykowski, Gerry Leonidas, Ramia Mazé, John O’Reilly, Deyan Sudjic, Severin Wucher.

Szczegóły:

HARMONOGRAM KONFERENCJI / CONFERENCE TIMETABLE

Sobota / Saturday
12:00 start
12:15 Peter Biľak – Works That Work. Making Magazines Today
13:00 Stuart Bailey – Ways of Seeing
14:15 Monika Frech – Work that Works
15:00 Harry Keller – Design in These Crazy Times
16:15 Severin Wucher – Change—Challenge—Courage—Chances
17:00 John O’Reilly – The Future, After The Future
18:15 Deyan Sudijc

Niedziela / Sunday
12:00 start
12:15 Ramia Mazé – Design as Politics
13:00 Dennis Elbers – Reconnect. From Activism to Activation
14:15 Sandra Kassenaar – Commissioned and Uncommissioned Work
15:00 Charlotte Cheetham – Some Profiles & Perspectives, One Possible Series
16:15 Silvia Sfligiotti – Will Happiness Find Me? Frequently Asked Questions on the Future of Design
17:00 Matylda Krzykowski – The Things They Don’t Teach You in Design School
18:15 – 19:00 Gerry Leonidas – Tools, Techniques, and Innovation in Typographic Design

Data: 23 i 24 listopada 2013
Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa
Organizator: Pracownia Krytyki Dizajnu
Kuratorzy i pomysłodawcy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Koordynatorzy: Paulina Paga, Rene Wawrzkiewicz
Współpraca: Julia Missala
Współpraca merytoryczna: Agata Nowotny, studio Noviki, Jan Krzysztofiak, Benno Rudolf

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu i pomocy organizacyjnej następujących instytucji: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydawnictwo Karakter, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych oraz Mamastudio. Oficjalnym merytorycznym partnerem jest TypoBerlin.
Wsparcie merytoryczne i promocyjne zapewnia Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w ramach programu Targów Wiedzy Graficznej>>.

Comments are closed.