„Henryk Tomaszewski”

By • kwi 9th, 2014 • Category: Aktualności

Henryk Tomaszewski

„Henryk Tomaszewski”

„Henryk Tomaszewski” – pod redakcją Agnieszki Szewczyk, projekt graficzny Iwo Rutkiewicz, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Wydawnictwo Bosz, Warszawa 2014.

Książka „Henryk Tomaszewski” jest nawiązaniem do wystawy „Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski” w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

PRZEGLĄDAJ KSIĄŻKĘ >>

Publikacja została wydana w setną rocznicę urodzin wybitnego artystyi jest pierwszym tak kompletnym i wyczerpującym opracowaniem twórczości Henryka Tomaszewskiego – wybitnego grafika, projektanta książek, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, rysownika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego projektowania graficznego po II wojnie światowej. Charakterystyczny język artystyczny Henryka Tomaszewskiego inspiruje kolejne pokolenia grafików i projektantów.

Nie mam cierpliwości na podziwianie piękna samego w sobie — wirtuozerii oka czy ręki. Wolę poronioną propozycję niż opanowaną doskonałość. […] Stąd często na mojej kartce nie ma jakby nic do oglądania, niczego co „ładne”. Są to rzeczy niezdolne do pieszczenia oka. Raczej ulotne, mało trwałe. […] Przestało mnie obchodzić epatowanie formą. Bawi natomiast posługiwanie się językiem, którego jeszcze nie znam. Henryk Tomaszewski*

*Henryk Tomaszewski rozmawia z redakcją, „Projekt” 1974, nr 3, s. 33.

Album powstał dzięki współpracy Wydawnictwa Bosz i Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Teksty autorstwa Iwony Kurz, Katarzyny Matul, Piotra Rypsona i kuratorki wystawy AgnieszkiSzewczyk traktują o różnych aspektach sztuki Henryka Tomaszewskiego. W książce znalazł się także katalog wszystkich plakatów tego twórcy, kalendarium życia, wyczerpująca bibliografia obejmująca projektowane przez niego książki i serie wydawnicze, ale przede wszystkim niezwykle interesujący materiał ilustracyjny.

 

Cena albumu wynosi 109 zł.

Publikację można nabyć m.in. poprzez stronę Wydawnictwa BOSZ >>

 


 

Leave a Reply