DESIGN DLA WOLNOŚCI WOLNOŚĆ W DESIGNIE

Design dla wolności – wolność w designie

Odsłona wystawy podczas festiwalu Art Zona w Baku

4 – 24 października 2012
Wtorek – ​niedziela — od 12:00 do 19:00
Otwarcie: środa, 3.X — 18:00

Centrum Sztuki Współczesnej
Icheri Sheher /​Old Town
15 Gulle St. Baku, Azerbejdżan

Epigoni polskiej szkoły plakatu i pionierzy kapitalistycznej reklamy. Podziemne druki walczące i korporacyjne identyfikacje wizualne. Ikonografia narodowa i graficzna subwersja. Wystawa i projekt badawczy DesignFreedom ukazuje i poddaje refleksji skomplikowane najnowsze dzieje polskiego projektowania graficznego wobec wciąż niedokończonego projektu transformacji. Wszystko to w kontekście nieoczywistych i zaskakujących związków i paraleli tak różnych i podobnych do azerbejdżańskiej kultury wizualnej.

Wystawa pokazuje polskie projektowanie graficzne ostatnich trzech dekad, okresu gwałtownych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Założeniem projektu jest ukazanie, jak dizajn odzwierciedla te zmiany i jak w nich aktywnie uczestniczy. Punktem wyjścia dla wystawy jest teza, iż projektowanie graficzne jest zawsze uwikłane w dyskursy władzy i oporu. Wystawa ukazuje szerokie spektrum polskiej kultury wizualnej ostatnich trzydziestu lat: od podziemnych druków Solidarności, przez wernakularną reklamę lat 90, po artystyczne i wysmakowane druki powstałe w ostatniej dekadzie.

Przy okazji wystawy odbędzie się wykład i spotkanie z Adamem Michnikiem oraz wykład połączony z warsztatami poświeconym transformacji języka wizualnego prowadzone przez kuratorów wystawy Agatę Szydłowska i Rene Wawrzkiewicza.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Inna Przestrzeń, TuTu Children’s Cultural Center, United Artists’ Club (BRK — Birləşmiş Rəssamlar Klubu), Center of Contemporary Art (MIM — Müasir İncəsənət Mərkəzi)
i Ambasada RP w Baku

Specjalne podziękowania dla firm Arctic Paper, Argraf oraz Ambasady RP w Baku.

Projekt obywa sie w ramach festiwalu Art Zona. ArtZona jest jedynym polskim festiwalem kultury alternatywnej realizowanym regularnie poza Polską. ArtZona nie jest typowym projektem promującym polską kulturę – zamiast prezentować i promować – szuka, włącza lokalny kontekst działań, wypracowuje nowe modele działań wspólnie z partnerami w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, łączy pracę artystów i ekspertów z Polski i Kaukazu.

Wystawa do tej pory była prezentowana w Berlinie, Tokio i Sztokholmie.

//

Design dla wolności – wolność w designie

wystawa i projekt badawczy
31.08.2012 – 15.09.2012
wernisaż: 30.08.2012, godz. 18:00
Studio44, Tjärhovsgatan 44, 116 28 Sztokholm

Epigoni polskiej szkoły plakatu i pionierzy kapitalistycznej reklamy. Podziemne druki walczące i korporacyjne identyfikacje wizualne. Ikonografia narodowa i graficzna subwersja. Wystawa i projekt badawczy „Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie” ukazuje i poddaje refleksji skomplikowane i nieoczywiste najnowsze dzieje polskiego projektowania graficznego wobec wciąż niedokończonego projektu transformacji. Wszystko to
w kontekście skrajnie różnego od polskiego, dizajnu w dojrzałej demokracji Szwecji.

Wystawa pokazuje polskie projektowanie graficzne ostatnich trzech dekad, okresu gwałtownych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Założeniem projektu jest ukazanie, jak dizajn odzwierciedla te zmiany i jak w nich aktywnie uczestniczy. Punktem wyjścia dla wystawy jest teza, iż projektowanie graficzne jest zawsze uwikłane w dyskursy władzy i oporu. Wystawa ukazuje szerokie spektrum polskiej kultury wizualnej ostatnich trzydziestu lat: od podziemnych druków Solidarności, przez wernakularną reklamę lat 90, po artystyczne i wysmakowane druki powstałe w ostatniej dekadzie.

_

_

_

Wystawie towarzyszy aneks poświęcony projektowaniu w Szwecji, przygotowany we współpracy kuratorskiej z Sarą Kaaman i Martinem Falck ze Studia SM. Projekty na nim pokazane wchodzą w dialog
z polskimi obiektami, pokazując nieoczywiste związki politycznie uwikłanego projektowania w krajach
o diametralnie różnej politycznej historii i teraźniejszości. Ponadto, wystawa w Sztokholmie nawiązuje dialog ze szczególnym miejscem, w którym jest pokazywana. Oddolnie prowadzona galeria Studio 44 jest jedną
z przestrzeni mieszczącej się w kamienicy artystycznej Kapsylen, której aktywistyczna tradycja, między innymi wydawnicza i drukarska, sięga lat 70. Oddolnie produkowane, walczące druki z Polski będą zatem pokazywane w jednej z najważniejszych przestrzeni kultury alternatywnej w Sztokholmie.

„Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie” stanowi jeden z elementów projektu budowania długoterminowej polsko-szwedzkiej współpracy w dziedzinie projektowania graficznego. Przy okazji wystawy planowany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdą się wykłady dla studentów i szerokiej publiczności, debaty z udziałem gości z Polski i Szwecji, warsztat druku na zabytkowych maszynach, oprowadzania kuratorskie, a także program rozrywkowy: Pecha Kucha organizowana we współpracy ze Svensk Form oraz koncert-performance Grzegorza Laszuka, który odbędzie się podczas wernisażu. Wśród gości z Polski znajdą się: Piotr Rypson, Jacek Mrowczyk, Agata „Endo” Nowicka, Agata Nowotny i inni. Wystawie towarzyszy anglojęzyczny katalog oraz reader, które mają eksperymentalną formę ręcznie wykonanego zina, dzięki czemu każdy egzemplarz jest unikatowy. Katalog oraz inne publikacje
i gadżety związane z polskim projektowaniem graficznym będą dostępne w sklepiku znajdującym się na miejscu wystawy.

www.design-freedom.pl

www.facebook.com/designforfreedom

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Współorganizator: Instytut Polski w Sztokholmie
Finansowanie: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Sztokholmie
Kuratorzy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Pomysłodawcy: Rene Wawrzkiewicz, Michał Warda
Współpraca kuratorska w Szwecji: Sara Kaaman, Martin Falck
Współpraca: Anna Banaś
Partnerzy: Studio 44, Studio SM, Konstfack, Svensk Form
Sponsorzy: Browar Czarnków

ZAPRASZAMY

//

Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) prezentuje:

Design dla wolności – wolność w designie

Polskie projektowanie graficzne 1981-2011

Wystawa „Design dla wolności − wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011” to pierwsza zakrojona na tak dużą skalę prezentacja polskiej grafiki użytkowej, powstałej na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Design for Freedom – Freedom in Design from STGU on Vimeo.

Celem ekspozycji jest pokazanie projektowania jako medium, które ujawnia przemiany świadomości politycznej i społecznej. Jak przebiegały zmiana postaw twórczych w dramatycznie zmieniających się warunkach społeczno-politycznych? Jak projektanci definiowali swoją rolę i budowali wypowiedź artystyczną w burzliwym okresie transformacji od socjalizmu do post-kapitalizmu?

Rolę polskiego grafika i obywatela wobec przemian ustrojowych cechują paradoksy: anarchizm i konformizm, indywidualizm i uleganie trendom, rygoryzm i poczucie autonomii, racjonalizm i romantyzm. Ekspozycja ma stać się impulsem do refleksji nad pojęciem wolności twórczej, nad zmiennymi ramami dla twórczych poszukiwań i eksperymentów; granicami, jakie nakładają różne realia polityczno-społeczne.

Czy polityczna dyktatura jednoznaczna jest z „pozbawieniem wolności”, a demokracja stanowi zawsze warunek i zachętę do improwizacji i rozwoju? Jakie są skutki globalizacji, dostępu do nowych technologii i błyskawicznie rozprzestrzeniających się nowych trendów i tendencji? Kiedy można mówić o postawie bezkompromisowej? Wreszcie – czy nadal można wskazać cechy narodowe w designie XXI wieku?

Na ekspozycję złożą się prace z różnych pól projektowania, pełniące rozmaite funkcje: rzadko prezentowane plakaty, magazyny, gazety, opakowania, znaki z lat 1981-2011. Ułożone w cykl, staną się opowieścią o drastycznej zmianie modeli życia, aspiracji, priorytetów, kodów i sposobów postrzegania rzeczywistości, jaka była udziałem Polaków.

Wystawa będzie miała formę otwartej przestrzeni roboczej. Powstanie warsztat drukarski składający się

z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn. Katalog wystawy będzie miał eksperymentalną formę. Uzupełniany przez oryginalne projekty grafików pracujących na miejscu, zostanie zrealizowany i wydrukowany podczas trwania wystawy. Ekspozycji towarzyszyć będzie seria warsztatów i spotkań z grafikami, wykłady krytyków i historyków designie. Planujemy także kilka działań graficznych w przestrzeni miasta. Wśród zaproszonych osób znajdą się: Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński i inni.

Uruchomimy księgarnię oferującą publikacje, plakaty i gadżety związane z polską kulturą wizualną.

organizator: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)

kurator: Rene Wawrzkiewicz

współpraca: Agata Szydłowska, Aleksandra Ubukata, Michał Warda oraz Michael Okraj

produkcja: Magda Grabowska, Anna Banaś

25 sierpnia – 11 września 2011:

NIEMCY, BERLIN

MADE MY DAY (dawne UNDPLUS)

Torstrasse 66

13 – 23 października 2011:

JAPONIA, TOKIO, CLASKA

The 8th Gallery

1-3-18 Chuo-cho Meguro-ku

ZAPRASZAMY

www.design-freedom.pl

www.freedom-design.pl

Projekt realizowany wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu kulturalnego polskiej prezydenci w UE.

Leave a Reply