POLISH ILLUSTRATION FOCUS | WHERE I COME FROM

Zdjęcia: Magda Wolna, dziękujemy!

proj. Jakub Pionty, ilustracja Ola Niepsuj

POLISH ILLUSTRATION FOCUS
WHERE I COME FROM

31 sierpnia – 8 września 2013, Berlin

Polska ilustracja honorowym gościem Illustrative e.V – topowego festiwalu ilustracji w Berlinie

Berlin po raz trzeci! Od wiosny Polacy podbijają Berlin.
W maju polska delegacja 10 projektantów i teoretyków zaprezentowała obraz polskiego dizajnu ponad dwutysięcznej publiczności międzynarodowej konferencji TYPOBERLIN. W czerwcu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dizajnu DMY międzynarodowa publiczność obejrzała prace 40 polskich firm, studio i szkół projektowych.
Koniec lata należeć będzie do polskich ilustratorów. Międzynarodowy Festiwal ILLUSTRATIVE zaprezentuje 30 polskich artystów ilustracji w ramach poświęconej tylko Polsce wystawy Polish Illustration Focus: WHERE I COME FROM – kuratorkami są Agata Endo Nowicka i Maria Zaleska.

ILLUSTRATIVE to jedyny przekrojowy międzynarodowy festiwal ilustracji w Europie.
ILLUSTRATIVE organizowany jest od 2006 roku. W ramach 6. edycji pokazane zostaną prace 190 artystów.
W tym roku Polska jest gościem honorowym festiwalu. W ramach Polish Illustration Focus, na wystawie zatytułowanej WHERE I COME FROM Berlińczycy obejrzą prace ponad 30 artystów z naszego kraju.

O FESTIWALU ILLUSTRATIVE

Festiwal ILLUSTRATIVE jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń prezentujących dokonania współczesnej ilustracji i grafiki. Od samego początku, czyli od 2006 roku, odbywa się w głównie w Berlinie – centrum świata sztuki, chociaż miał swoje edycje także w Paryżu i Zurichu. W ramach tegorocznej, 6. edycji Pascal Johanssen, kurator wystawy głównej, zaprezentuje prace kilkudziesięciu najciekawszych artystów z całego świata.

Ideą ILLUSTRATIVE jest ukazanie szerokiego spektrum międzynarodowej ilustracji i projektowania graficznego. Organizatorzy skupiają się w szczególności na projektach znajdujących się na styku ilustracji artystycznej i użytkowej.

Głównym tematem w 2013 roku są cztery współrzędne: sztuka kontra rzemiosło i technologia kontra intencje. Ilustrator to artysta do wynajęcia, który równolegle stara się realizować swoje artystyczne ambicje. Ta złożona sytuacja umieszcza go w strefie wewnętrznego i zewnętrznego konfliktu, zmuszając do szukania zadowalającego rozwiązania dla obu stron: zarówno klienta/zleceniodawcy, jak i samego siebie – mówi kurator i organizator tegorocznej edycji: Pascal Johanssen.

W ramach Festiwalu odbywają się liczne warsztaty z zakresu techniki pracy analizujące różnorodność ilustracji w odniesieniu do malarstwa, rysunku, poligrafii, grafiki cyfrowej, dizajnu, przedmiotów, instalacji, książek. Panele dyskusyjne zogniskowane są wokół zagadnień: polityczności ilustracji, roli obrazu czy ideałów piękna. Pomimo wyspecjalizowanej tematyki Festiwal od samego początku cieszy się szerokim zainteresowaniem mediów oraz berlińskiej publiczności.

W ramach Festiwalu ILLUSTRATIVE przyznawana jest nagroda Young Illustrators Award. Wyróżniani są nią artyści w świeży i młody sposób podchodzący do sztuki ilustracji. „Młodość” nagrody odnosi się nie do metryki urodzenia twórców, lecz do ich nowatorskiego spojrzenia. Nagroda przyznawana w trzech kategoriach: ilustracja, animacja, książka co roku otwiera drzwi do światowej kariery.

Polska jest gościem honorowym tegorocznej, 6. edycji Festiwalu ILLUSTRATIVE. Dzięki współpracy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji ILLO i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU, zaprezentowane zostaną prace około 30 polskich ilustratorów.

Pomysł zorganizowania polskiej wystawy w ramach Festiwalu ILLUSTRATIVE narodził się jesienią 2011 roku, podczas odbywających się w Berlinie dwóch równoległych wystaw polskiej ilustracji i grafiki: All Play No Work i Design For Freedom.

Pascal Johanssen, kurator wystawy głównej, podkreśla silną pozycję polskich ilustratorów: Współczesna scena polskiej ilustracji jest bardzo mocna. Z pewnością nadszedł czas na pokazanie tego artystycznego potencjału całemu światu.

Kuratorki Agata Nowicka (STGU) i Maria Zaleska (Fundacja ILLO): Fakt, że polską ilustrację zaprezentujemy na liczącym się globalnie festiwalu, a nie w ramach pojedynczej wystawy, jest bardzo istotny. Dzięki temu trafimy bezpośrednio do odbiorców, na których naprawdę nam zależy: dyrektorów artystycznych wydawnictw i agencji reklamowych, dziennikarzy z mediów poświęconych sztuce, a także fanów i kolekcjonerów dobrej ilustracji.

Hasło „Where I come from” odnosi się zarówno do tradycji wizualnej, z jakiej się wywodzimy, jak i do pozycji ilustratora jako artysty. Kuratorki przy wyborze twórców kładły nacisk na oryginały prac (nie wydruki, kopie), warsztat artystów, a także cechy, które pozytywnie wyróżnią polską ilustrację na tle światowej.

Berlińczycy obejrzą prace:

Ady Buchholc:

Agaty Bogackiej:

Bartka Arobala:

Agaty Dudek:

Alka Morawskiego,

Anny Goszczyńskiej (STGU):

Anny Niesterowicz,
Agaty Marszałek,
Daniela Horowitza,

Dawida Ryskiego:

Jana Estrady Osmyckiego,

Bożki Rydlewskiej:

Macieja Sieńczyka:

Janka Dziaczkowskiego:

Magdaleny Łapińskiej (STGU):

Magdy Wolnej:

Magdaleny Karpińskiej:

Marceliny Jarnuszkiewicz,
Marianny Sztymy,
Marty Ignerskiej (STGU),
Marty Sławińskiej,
Mirosława Grynia,
Oli Cieślak,

Oli Niepsuj (STGU):

Pawła Jońcy:

Rafała Szczepaniaka,
Tomasza Walenty,
Edgara Bąka (STGU),
Tymka Jezierskiego (STGU):

Agaty Nowickiej (STGU),
Łukasza Rayskiego,
Katarzyny Boguckiej (STGU),
Jana Bajtlika (STGU),

Malwiny Konopackiej:

Zuzy Miśko,

oraz Aleksandry Waliszewskiej:

Otwarcie wystawy: Piątek, 30 sierpnia 2013 r., godz. 19.00 (tylko za zaproszeniami)
Adres: Direktorenhaus, Am Krögel 2,10179 Berlin-Mitte
Polish Day: Sobota, 31 sierpnia 2013, godz. 15.00-17.00
Zwiedzanie wystawy z artystami: Arobalem, Olą Niepsuj i Malwiną Konopacką, godz. 18.00
Where I come frome – dyskusja panelowa z kuratorami, artystami i grafikami z Polski i Niemiec, godz. 20.00 Party
Wystawa otwarta codziennie od 31.08 do 08.09.2013, godz. 12.00-20.00
Wstęp: Bilet dzienny 6 EUR / ulgowy 4,50 EUR

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Illustrative, Fundacji ILLO i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU.

__ ___ ________

Kuratorzy wystawy: Agata Nowicka (STGU) i Maria Zaleska (Illo) – przy współpracy ilustratorów.

Współpraca: Rene Wawrzkiewicz
Projekt wystawy: CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis
Projekt graficzny: Jakub Jezierski
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Comments are closed.