WARMIA: REBELIA DESIGNU

WARMIA: REBELIA DESIGNU

Konferencja Rola designu w kształtowaniu wizerunku regionu
Wystawa designu graficznego projektantów STGU
Wystawa pokonkursowa plakatu Warmia: Rebelia Kultury

Termin: 25 października 2012 (czwartek), godz. 14.00 – 20.00 – 15 stycznia 2013
Miejsce: Galeria Zamek w Reszlu

Czym jest design? Czy współczesny design to jedynie ładne przedmioty, dostępne dla wybranej grupy
w galeriach? Czy design może być dla każdego? Czy design jest ważny w promowaniu regionu? Jak promować region poprzez design? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w trakcie wydarzenia Rebelia Designu, pierwszej tego typu imprezie na Warmii.

Rebelia Designu to zintegrowane działania mające na celu odkrywanie kulturalno – designerskiej strony regionu oraz dostarczenie wiedzy na temat kształtowania wizerunku poprzez design. W programie wydarzenia znajdzie się konferencja, wystawa designu graficznego oraz wystawa pokonkursowa konkursu na plakat promujący Warmię.

Konferencja Rola designu w kształtowaniu wizerunku regionu

Galeria Zamek w Reszlu, I piętro, godz. 14:00 – 17:00

Wydarzenie z udziałem ekspertów na co dzień zajmujących się kształtowaniem wizerunku regionu bądź miasta w różnych jego aspektach, połączonych mianownikiem designu. Każda z zaproszonych osób opowie o swoim doświadczeniu we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań designerskich, współpracy z projektantami i lokalnymi władzami i mieszkańcami. Zastanowimy się, czy design to konieczność, dodatek, inwestycja, biznes?

Prelegenci:

Agata Nowotny

Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią
i antropologią designu, kultury materialnej, kulturą wizualną, badaniami kultury popularnej oraz nowych mediów. Specjalizuje się w jakościowych badaniach społecznych i marketingowych (fokusy, wywiady indywidualne, obserwacje, analizy semiotyczne, badania etnograficzne) oraz w szkoleniach i warsztatach kreatywnych (dla różnych grup odbiorców: projektantów, przedstawicieli NGO, lokalnych instytucji kultury).

Pracuje jako badaczka społeczna w projektach badawczych i animacyjnych. Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę“ przy projekcie ZOOM oraz z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia“. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej w pracach badawczych dotyczących obszaru polskiego projektowania graficznego.

Adam Lis

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, w pracowni grafiki warsztatowej prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Od 2008 r. dyrektor kreatywny i właściciel agencji brandingowej Papajastudio (STGU) specjalizującej się w kreowaniu kompleksowego wizerunku marek. Projekty Papajastudio zostały docenione
w wielu zagranicznych publikacjach, jak chociażby: Taschen Stationery Design Now!, Taschen Logo Design Volume 3, a także P.Gr – Projektowanie Graficzne W Polsce. Wysoką jakość prac Papajastudio potwierdzają również liczne nagrody w prestiżowych konkursach. Nieprzerwane sukcesy agencja odnosi na polu marketingu terytorialnego.Największy rozgłos Papajastudio przyniósł projekt identyfikacji wizualnej dla miasta Nowy Sącz (2010) i rebranding największego polskiego producenta bram i ogrodzeń, firmy Wiśniowski (2012).

Anna Pilch

Specjalista w zarządzaniu i administracją procesami transgranicznymi. Koordynator polsko-słowackiego projektu „Innowacyjna współpraca”. Zajmuje się także z ramienia Zamku Cieszyn przeglądem najlepszych prac dyplomowych „Graduation Projects”, pokazującej koncepcje młodych projektantów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Przez dwa lata pracowała w projekcie „Revita-Silesia”, który służył wzmocnieniu współpracy sfery nauki i biznesu dotyczącej rewitalizacji terenów poprzemysłowych w województwie śląskim. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z projektowaniem uniwersalnym i dostępnością w przestrzeni publicznej.

Anna Kukiz

Projektanka komunikacji wizualnych, specjalizuje się w brandingu firm, instytucji publicznych i regionów. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i studentka Zarządzania Marką w SGH.
Art director brandingowego studia Bakalie (STGU), którego celem jest skuteczne budowanie wizerunku marek
i idei. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując zarówno dla marek komercyjnych (Polkomtel, Bank BGŻ, Demos Europa, Vattenfall, PGNiG) jak i instytucji państwowych i publicznych, regionów i samorządów (CNK, TPN, UOKiK, TVP, Politechnika Warszawska, UMCS w Lublinie, AGH w Krakowie).

Beata Mońka

Współpracuje z Zamkiem Cieszyn jako specjalista ds. komunikacji. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego i  Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Przez prawie 10 lat pracowała w lokalnych mediach, zajmując się tematyką społeczną i kulturalną. Jest redaktorem wydawnictw towarzyszącym projektom realizowanym przez Zamek, m.in. biuletynu „i: przedsiębiorczość i dizajn”.

Wystawa STGU Warmia Rebelia Designu

miejsce: Galeria Zamek w Reszlu termin: 25 października 2012 – 15 stycznia 2013 __

Więcej zdjęć

Myśląc o designie wyobrażamy sobie najczęściej krzesła, lampy, przedmioty w galeriach, dostojne publikacje, albumy, natomiast w otaczającej nas codzienności zdarza nam się zapominać o detalach, które towarzyszą  nam na każdym kroku, tak jak projektowanie graficzne.  Opakowania, broszury, kampanie reklamowe, brandingi miast, systemy identyfikacji miejskiej, ulotki, katalogi, książki…to wytwór pracy projektantów graficznych, zazwyczaj pozostających w cieniu swoich realizacji. A to oni, projektując materiały tak nam bliskie skupiają się na potrzebach różnych odbiorców, nie zapominając, że grafika użytkowa może stwarzać różne możliwości, komunikować, oddziaływać wizerunkowo a zarazem dobrze smakować…
Wystawa Rebelia Designu zestawia ze sobą prestiżowe projekty wykonane na dużą skalę z mniejszymi, ale równie ważnymi i potrzebnymi realizacjami. Zastanawiając się, czy w rzeczywistości nasyconej ideami
i obrazami jest jeszcze miejsce na jakąkolwiek rebelię, zapraszamy do refleksji nad często niezauważalną obecnością projektantów w naszym codziennym życiu i ich istotną rolą w kształtowaniu wizualnej oraz użytkowej płaszczyzny naszej rzeczywistości.
Kuratorzy: Angelika Gromotka, Paweł Krzywda, Agata Korzeńska, Paulina Stępka

Katalog on line


 

W wystawie udział wzięli:

Agnieszka Pietrzykowska, Agnieszka Ziemiszewska, Aleksander Znosko, Alicja Gapińska, Andrzej Wieteszka, Anna Goszczyńska, Anna Światłowska, Anomalia Art Studio, Bang Bang Design, Brandwide Studio, Brandy Design, BranttChigo Design, Dawid Błażewicz, Dawid Korzekwa, Edgar Bąk, Elementone 1, Fattombo / Tomek Wojciechowski, Fontarte, Formy Graficzne / Adelina Sandecka, Grafixpol, Homework, Idee DesignJan BajtliJudyta Marczewska, Krzysztof IgnasiakKrzysztof Iwański, Kuba Sowiński, Kurka Studio, Lech Majewski, Łukasz Walendziuk, Made In Cosmos/ Katarzyna Muranty + Łukasz Sawicki, Magda Pilaczyńska, Małgorzata GurowskMamastudio, Mateusz Obarek / Gravite Studio, Neograf Iwona Petryszyn, Nikodem Pręgowski, Nioska / Katarzyna Bogucka, Oksana Smyghol, Ortografika, Papaja Studio, Paweł Kłudkiewicz, Paweł Nowik Nowicki, Piotr Gidlewski, Piotrek Okrasa / Bdsn, Podpunkt, Politański Design, Poważne Studio, Pracownia Grafiki, Red Melon StudiRobert Czerniawski, Ryszard KajzerStudio 2×2, Studio Bx, Studio Otwarte, Syfon Studio, Sylwia Giżka, Tatastudio, UniformaVeryniceworks / Marek Mielnicki, Wojciech Zatorski / Pracownia Alwar, Wytwórnia Projektów, Yoaline & Świeża Mięta

Wystawa pokonkursowa plakatu Warmia: Rebelia Kultury

miejsce: Galeria Zamek w Reszlu
termin: 25 października 2012 – 15 stycznia 2013

Wystawa prezentująca wybrane projekty nadesłane na konkurs Warmia: Rebelia Kultury. Wybrane projekty ukażą region Warmii jako miejsce, które ulega ciągłemu rozwojowi. Oprócz unikatowej przyrody, bogatej przeszłości historycznej i odrębności kulturowej projekty mają za zadanie podkreślić wizerunek miejsca
w którym wybuchają „ogniska” Rebelii Kultury, determinujące rozkwit środowisk twórczych i wzrost wrażliwości mieszkańców na kulturę. Powstałe w konkursie mają powiązać bogatą tradycję z nowym wizerunkiem regionu Warmii opartym na energii dostarczanej przez twórczych i nieszablonowych „rebeliantów kultury”.

Wyniki konkursu

Miło nam poinformować, iż konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem – nadesłano prawie 300 prac.

W pracach jury konkursu udział wzięli:
prof. Lech Majewski – wykładowca ASP w Warszawie, członek honorowy STGU
dr Dawid Korzekwa – wykładowca ASP w Katowicach, prezes zarządu STGU
dr Anita Wasik – wykładowca ASP w Gdańsku, członkini STGU
Radosław Zawadzki – dyrektor departamentu koordynacji promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Wiesław Wachowski – przedstawiciel Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Jury nagrodziło następujące projekty:

Kategoria Profesjonaliści

I miejsce – Nie przyznano

II miejsce

(ex aequo, 2 000 zł)

Sobiak Tomasz

Szewczyk Marcin

III miejsce

(1 500 zł)

Aleksander Bąk

Wyróżnienie

(1 000 zł)

Agnieszka Popek – Banach i Kamil Banach

Kategoria Studenci:

I miejsce

(3 500 zł)

Karol Banach Korneliusz

II miejsce – Nie przyznano

III miejsce – Nie przyznano

Wyróżnienie (ex aequo)

(1 000 zł)

Robak Dominik

Bacia Marta

W wystawie pokonkursowej udział biorą:

Adam Cyroń
Adelina Sandecka
Agnieszka Banach Kamil Banach
Agnieszka Janicka
Emilia Pyza
Filip Tofil
Grzesiek Sikora Studio PiktoGrafiki
Igor Piwowarczyk
Iwona Ziółkowska
Jacek Tofil
Jakub Kołodziejak
Jerzy Skakun
Jerzy Tchórzewski
Justyna Hołubowska
Katarzyna Rybicka
Krzysztof Czaicki
Marta Kubiczek
Martyna Wójcik – Śmierska
Mateusz Bąkała
Nikodem Pręgowski
Paweł Kłudkiewicz
Przemyslaw Kaczmarczyk
Radosław Wesołowski
Wojciech Domagalski

__

__

__

__

__

__

__

__

__

__

__

__

____

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wszystkie nadesłane prace.

Więcej o konkursie Warmia: Rebelia Kultury

W programie także:

Wspólne zwiedzanie Galerii Rzeźby Adama Myjaka

Reszel, Rynek Główny, godz. 17.30

Osoba oprowadzająca: Jolanta Marschall, Galeria Zamek w Reszlu

wstęp na wszystkie wydarzenia wolny

ZAPRASZAMY

Warmia Rebelia Designu STGU 2012 program

Szczegóły organizacyjne:

Gospodarz:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Galeria Zamek Reszel_

Organizator:
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Koordynatorzy: Angelika Gromotka, Paulina Stępka
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

o miejscu:

Reszel

Reszel to małe miasteczko na Warmii, idealne dla wszystkich osób, szukających ciszy i odpoczynku. Populacja mieszkańców – ok.  5000 osób. Nad miastem góruje imponujący zamek biskupów warmińskich, gdzie na początku XIX wieku więziono Barbarę Zdunk – ostatnią w Europie spaloną na stosie czarownicę. Warto jednak dodać, że Barbara Zdunk – spalona w 1811 roku – oskarżona została jednak nie o czary, ale o podpalenie kilka lat wcześniej zamku, w którym zginęło dwoje ludzi. Ale Reszel to przede wszystkim jedno z miast Slow Cities, które nie są stolicami regionów, lecz silnymi lokalnymi społecznościami, które zdecydowały się poprawić jakość życia swoich mieszkańców.

Idea Cittaslow powstała w 1999 r. we włoskim miasteczku Orvieto, na wzór ruchu slow food, promującego regionalnych producentów, tradycyjne przepisy i smaki. Powolne miasta są nieduże (do 50 tys. mieszkańców)
i, co najistotniejsze, są dla ludzi – z przyjazną przestrzenią publiczną, kafejkami, sklepami, zabytkami i przyrodą. „Powolne miasta” wspierają tradycyjne rzemiosło i lokalną kulturę, tworzą silną, otwartą na innych społeczność. Chronią środowisko, promują dobre jedzenie, podnoszą jakość życia mieszkańców. Żeby zostać Cittaslow
i mieć prawo do używania wizerunku pomarańczowego ślimaka, trzeba spełnić 60 rygorystycznie sprawdzanych wymogów. Reszel spełnił je jako pierwsze miasto w Polsce, przystępując w 2004 r. do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast „Cittaslow” (pozostałe to Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Bisztynek). Reszel nie stawia więc na popularność, tylko skupia się na utrzymaniu atmosfery niewielkiego miasteczka, które turystom ma do zaoferowania coś więcej niż tylko zabytki – prawdziwy odpoczynek. Jest to miejsce, w które można uciec od pracy, przestać pędzić, pobyć ze sobą, a nie z komputerem i pocztą elektroniczną. Zobaczyć coś nowego, zwolnić, odpocząć, po prostu nic nie robić, nabrać sił na bieg przez życie. To wolne od stresu, chaosu
i bezładnej bieganiny, którego mieszkańcy nie śpieszą się i delektują życiem.

Więcej informacji
Co warto zobaczyć w okolicy


Fot. Galeria Zamek w Reszlu

Wydarzenie jest częścią kampanii Warmia: Rebelia Kultury – zintegrowanego cyklu wydarzeń kulturalnych na Warmii, pokazujących zupełnie inne, kulturalne oblicze tego regionu, zainicjowanych przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. W ramach edycji 2012 kampanii odbywa się ponad 100 różnych wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, literatury, performance, street artu.

Więcej informacji o Rebelii Kultury

Leave a Reply