PROJEKT ROKU 2013

By • gru 25th, 2013 • Category: Wybrane

Projekt Roku
Polski Konkurs Graficzny 2013
Nominowani do nagrody za najlepszy design

Ogłoszenie wyników: 28 grudnia 2014, godz. 18.00
Galeria KURATORIUM, ul.Sienna43A, Warszawa
wystawa pokonkursowa: 28 grudnia 2013 – 11 stycznia 2014

Aplikacja na komórkę z różańcem, psychodeliczna książka czy identyfikacja wizualna z generatorem wzorów to tylko niektóre z nominowanych prac do nagrody Projekt Roku 2103, przyznawanej po raz trzeci przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. W dziewięciu kategoriach konkursowych o nagrodę walczy prawie 50 projektów, wybranych spośród setek. Zwycięzców poznamy na wernisażu wystawy pokonkursowej.

Maciek Sobczak, PureRosary

Konkurs Projekt Roku ma na celu wyłonienie najlepszych projektów graficznych, które pojawiły się w Polsce w okresie minionego roku. Wszystko po to, aby nagrodzić starania firm lub instytucji, które pracują nad designem swoich produktów czy usług i pokazać potencjał polskich designerów. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę na rolę projektantów w społeczeństwie i kształtowania przez nich poziomu naszej kultury wizualnej.

Kilku, identyfikacja wizualna Centrum Kultury w Lublinie wraz z generatorem wzorów rastrowych

Wybór prac nominowanych był bardzo trudny – na rynku funkcjonuje coraz więcej dobrych projektów, a więc jury szukało takich, które wnoszą coś nowego, budzą emocję, wychodzą naprzeciw potrzebom użytkownika, są przykładem dobrej współpracy z projektantem oraz nowoczesnego designu.

Noviki Studio, Encyklopedia polskiej psychodelii

Wśród nominowanych projektantów znaleźli się:

kategoria debiut
Gabriela Guzik, Hanna Stano, Jacek Ambrożewski, Jarek Michalski, Karol Banach, Martyna Wędzicka, Mateusz Antczak, Paweł Mildner, Żaneta Strawiak

kategoria ilustracja
Ada Bucholc, Julia Mirny, Marta Ignerska, Ola Niepsuj, Ola Płocińska, Rafał Szczepaniak, Syfon Studio

kategoria kroje pism
Dada Studio / Michał Jarociński oraz Viktoriya Grabowska

kategorii opakowania
acapulco studio, Nowik Novicki, Global Pack/Sokka

kategoria print
Super Super, Syfon Studio, Noviki Studio, Chigo Design, Marcin Szmidt, Nikodem Pręgowski, Noviki Studio, Zupagrafika

kategoria systemy informacji
Podpunkt, Piotr Chuchla, Motorstudio

kategoria web design
Anita Wasik / Ksawery Kirklewski, Maciek Sobczak, One Line Studio, Huncwo, Ilya Navumenka

kategoria branding
Kolektyw Kilku, Redkroft, Pan Wizualny, Idee Design, 3Five Media, Jarosław Leśniewski, Mill Studio, Edgar Bąk, Mateusz Kowalski / Oku Miłe

kategoria autorytet
przyznano wyłącznie nagrodę

Projekty oceniało jury w składzie:
Małgorzata Gurowska (ASP Warszawa), Maciej Konopka (Brandy Design), Justyna Kucharczyk (ASP Katowice), Agata Nowicka (Illo), Ela Skrzypek (Brand New Idea), Michał Warda (Ale Consulting).

Reasarch przeprowadzali:
Ewa Gołębiowska (Zamek Cieszyn), Magdalena Heliasz (PrintControl), Magda Kochanowska (ASP Warszawa), Hans Lijklema (Lijklema Design), Ola Niepsuj, Paweł Rosner (Łowcy Dizajnu), Waldemar Węgrzyn (StudioPrintscreen), Marcin Wolny (Studio Otwarte).

ZAPRASZAMY

Galeria Kuratorium, ul. Sienna 43A, Warszawa

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

//

Jest to jedyny konkurs w Polsce w pełni poświęcony projektom graficznym stanowiący przegląd rynku projektowego. Można zgłosić projekty dla dużych firm, a jednocześnie ciekawe, male projekty. Będą one ocenione zarówno pod względem wizualnym, użytkowym jak i w szerszym kontekście – odpowiedzialności projektanta czy zamawiającego.

Na rynku codziennie pojawiają się nowe produkty i usługi, każdy z nich jest zaprojektowany graficznie, lepiej lub gorzej. Wśród masy projektów, które nas otaczają, chcemy zwrócić uwagę własnie na te dobre, innowacyjne, funkcjonalne, idące z duchem czasu. Pragniemy pokazać, że polskie firmy i instytucje potrafią dostosowywać się do światowego poziomu projektowego i starają się rozwijać. Zwiększa się ilość klientów, którzy mając świadomość roli dizajnu, decydują się na wdrożenie coraz lepszych, odważniejszych projektów. Właśnie je chcemy wyróżnić. Jednocześnie, pragniemy zwrócić uwagę na role designu jako takiego w społeczeństwie i należną rolę projektantów, którzy zazwyczaj pozostają anonimowi w cieniu swoich projektów. Niech ten medal stanie się potwierdzeniem codziennych starań dizajnerów i ich klientów.  Jesteśmy przekonani, że mamy się w Polsce czym chwalić. Angelika Gromotka, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Do konkursu mogą być zgłoszone projekty funkcjonujące na rynku polskim od końca 2012 roku do dnia dzisiejszego. Zgłoszenie może być wysłane przez samych projektantów, firmy / instytucje / zleceniodawców a także każdego, kto zauważy ciekawą realizację. Nie ma ograniczenia w kwestii ilości bądź charakteru projektu – warunkiem jest jedynie wdrożenie projektu.

Kategorie konkursowe:

branding (identyfikacja wizualna firm, instytucji, produktów)
web design (strony internetowe, aplikacje, gry)
print (plakaty, ulotki, książki, prasa, inne materiały drukowane)
opakowania
typografia (projektowanie krojów pisma i/lub ich zastosowanie w projektach)
ilustracja (ilustracja prasowa, ilustracja wykorzystana na produkcie)
systemy informacji (miejskie, instytucjonalne, komercyjne)
autorytet (postacie o wybitnych zasługach i osiągnięciach związanych ze środowiskiem projektowania graficznego, których dorobek inspiruje nowe pokolenia i świadczy o konsekwentnym twórczym procesie, osoba, której postawa wykazuje głębokie rozumienie złożonych realiów współczesnego świata, a wyobraźnia graficzna pozwala na ich syntetyczne i trafne ujęcie)
debiut (początkujący projektanci, studenci bądź absolwenci do dwóch lat po skończeniu studiów)

Zgłoś projekt za pomocą formularza zgłoszeniowego tutaj>>
Termin wysyłania zgłoszeń: 9 października 2013

Zgłoszenie projektów w konkursie jest bezpłatne.

Konkursu Projekt Roku 2013 Regulamin

Informacja o poprzednich edycjach konkursu

pomysłodawcy projektu: Michał Warda i Rene Wawrzkiewicz
autorzy pierwotnej koncepcji (kategorie konkursu w 2011 i 2012 roku: Etyka, Forma, Funkcja, Debiut, Wydarzenie, Autoryte): Rene Wawrzkiewicz, Agata Szydłowska, Michał Warda oraz Rada Programowa (Bogna Światkowska, Piotr Rypson i Kuba Sowiński)
autorka logo: Urszula Krzyżak

Comments are closed.