KONKURS SŁOWA DO RZECZY

By • kwi 5th, 2014 • Category: Wydarzenia

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

SŁOWA DO RZECZY

konkurs Muzeum Etnograficznego w Krakowie na projekt książki
projekty do 22 kwietnia 2014

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza grafików, ilustratorów, projektantów książek do udziału w konkursie, którego celem jest wybranie twórcy, wraz z którym Muzeum opracuje i wyda swoją pierwszą książkę dla dzieci. Ilustracja trzech haseł stanowi zadanie konkursowe.

Muzeum Etnograficzne w  Krakowie

Książka zatytułowana „Słowa do rzeczy” skierowana będzie do dzieci w wieku 7–10 lat. Poprzez ilustracje i teksty wyjaśniać ma ona zwroty obecne w mowie potocznej, lecz nie do końca już dziś zrozumiałe, bo wywodzące się z nazw przedmiotów, które wyszły z powszechnego użycia, np. „leje jak z cebra”. Do zilustrowania mamy 39 haseł, nawiązujących do konkretnych obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie – sprzętów gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych i rzemieślniczych, strojów, mebli itp., w których przechowana jest pamięć dawnych sposób życia. Poszczególne hasła odpowiadać będą kolejnym literom alfabetu, tworząc swoisty „elementarz kultury” (od A do Ż).  Zaplanowany czas współpracy to: maj – październik 2014 roku. Forma współpracy – umowa o dzieło.

Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać projekty trzech rozkładówek, zawierających tekst i ilustracje związane ze zwrotami: „robić z igły widły”, „na jedno kopyto”, „mieć coś w zanadrzu”.

Materiały (teksty i fotografie) można pobrać tutaj >>

robicziglywidly

Nadesłane prace oceniać będzie grono jurorów, wśród których zasiądą m.in.
Anna Machwic (dr sztuk plastycznych, dziekan Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, organizatorka konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”)
Małgorzata Szczurek (współzałożycielka i redaktor naczelna Wydawnictwa Karakter; w latach 1999–2008 redaktorka w Wydawnictwie Znak, gdzie kierowała działem literackim, a później pełniła także funkcję zastępcy redaktora naczelnego).

Termin nadsyłania zgłoszeń: 22 kwietnia 2014

Więcej informacji, regulamin >>

W razie pytań prosimy o kontakt z Organizatorem:

Ewelina Lasota
e-mail: lasota@etnomuzeum.eu
tel. 12. 430 60 42 wew. 34

 Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leave a Reply