Smak przedmiotu

By • kwi 9th, 2014 • Category: Aktualności

Taste of object

 

Smak przedmiotu

8-13 kwietnia, Mediolan

Wystawa „Smak przedmiotu“  przedstawi produkty pomorskich projektantów w oryginalny, niekonwencjonalny sposób – poprzez ich zapach i smak…

Centrum Designu Gdynia, jednostka wspierająca rozwój przemysłu kreatywnego na Pomorzu, wspólnie z grupą projektową razy2, wybrało 12 produktów z Pomorza, które zaprezentowane zostaną podczas Milan Design Week 2014. Pokażemy, że Pomorze to inkubator, w którym rozwijają się śmiałe przedsięwzięcia i unikatowe pomysły.

(…)”Smak ma kształt” – powiedział, jednocześnie schylając się nad patelnię. „Chciałem aby smak tego kurczaka był spiczasty, a wyszedł niestety obły.” Spojrzał na mnie nadal się czerwieniąc. „To znaczy, on jest prawie kulisty”, podkreślił. „Nie mogę tego podać jeśli nie będzie miało kropek.” (…)

Creme Cycles, Vinyl,

Creme Cycles, Vinyl

„Kiedy czegoś próbuję o intensywnym smaku, czuję to dokładnie w moich opuszkach palców, czuję wagę, teksturę, czy ten kształt jest zimny, czy ciepły, dosłownie wszystko – zupełnie jakbym dotykał przedmiotu.” Uniósł ręce. „Oczywiście tu nic nie ma.” Powiedział, patrząc na swoje dłonie. „To nie jest iluzja, ponieważ ja to odczuwam.”(…)

Creme cycles_VinylTABANDA_DIAGO

TABANDA_DIAGO

„Człowiek, który posmakował kształt”, fragment rozdziału I.
Richard E. Cytowic, M. D.
MIT Press 2003

Książka Richarda E. Cytowica, a w szczególności przytoczony fragment stał się podstawą do stworzenia koncepcji wystawy promującej projektantów z Pomorza, która w dniach 8-13 kwietnia prezentowana będzie w Mediolanie podczas Milan Design Week 2014. Wydarzenie co roku przyciąga tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających z całego świata, którzy przez kilka dni trwania festiwalu oglądają dobre wzornictwo. Mediolan na tydzieńzmienia się w stolicę designu, będącą nie tylko wizytówką najświeższych trendów, ale głównie miejscem spotkań i wymiany wiedzy projektantów, architektów i pasjonatów wzornictwa.

Interior records_Bawa

Interior records_Bawa

Wybrane produkty to dorobek, między innymi, firm mieszczących się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, takich jak Aeonform- producent trumien i urn, zdobywcaCreative Business Cup 2013 czy Flowair – producent nagrzewnic, zdobywca nagrody Dobry Wzór 2013. Zaprezentujemy również projekty takich firm jak CremeCycles, Malafor, Grupa None, Interior Records, Siled, Studio 1:1, TABANDA, Witamina D projekt, oraz Studio LOKO we współpracy z Andervision.

Malafor_sofa Wełna&Powietrze
Malafor_sofa Wełna&Powietrze

Wystawa, której celem jest promocja pomorskich projektantów i firm z sektora kreatywnego,jest opowieścią o produktach w języku niewerbalnym. Każdy z przedmiotów zostanie zaprezentowany również w formie specjalnie skomponowanej potrawy.Pożywienie staje się syntetycznym i uniwersalnym przedstawieniem cech obiektu. Na wystawie będzie można swobodnie rozsmakować się m.in. w cieple grzejnika, szybkości roweru, świetle lampy ulicznej, wygodzie mebli, czy doświadczeniu dziecięcej zabawy.

To eklektyczne zestawienie smaku z przedmiotem ma również na celu podkreślenie szerokiego spektrum działań pomorskich projektantów i producentów. Na ekspozycji można obejrzeć produkty zarówno jednostkowejak i produkowane w setkach egzemplarzy, wzbogacające wnętrze jak i techniczne – wszystkie zaprojektowane w interdyscyplinarnych zespołach.

Studio 1do1_Kierec

Studio 1do1_Kierec

Prezentacja twórczości pomorskich projektantów podczas Milan Design Week 2014 możliwa jest dzięki realizacji projektu „Wspieranie międzynarodowej aktywności przedsiębiorców z Pomorza poprzez udział w targach branżowych. Let’s EXPO! 2”, współfinansowanego przez Miasto Gdynię oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po ekspozycji w Mediolanie, wystawa zostanie zaprezentowana w trakcie 7. edycji festiwalu Gdynia Design Days.

W dniach 8-13 kwietnia zapraszamy do „posmakowania“ pomorskich produktów w Loftino (Opificio 31) przy via Tortona 31 w Mediolanie, codziennie w godzinach 10-21.

Oprawa graficzna: Anita Wasik (STGU)

Więcej informacji >>

Milan Design Week >>

Leave a Reply